18 Ağustos 2016 Perşembe

Motivasyon Mektubu Konusunda Geleneksel Word Belgesi İşe Yarar!!

Avrupa Gönüllü Hizmetine katılmayı çok istiyorsunuz ve seçilmeniz için bir şekilde diğerlerinden farkınızı ortaya koymanız gerektiğini düşünüyorsunuz. Aklınıza ilk gelen de motivasyon mektubunuzu sunum-video-dergi-slayt şeklinde hazırlayıp göndermek ve daha eğlenceli bir şekilde kendinizi tanıtmak.. 

Üzülerek söylüyorum ki bu metot öyle sandığınız kadar fark yaratan bir metot değil...
Barcelona-Gothic Quarter

AGH -EVS yapmak isteyen Bay X kendini tanıtan bir video ve bir flipsnack /veya prezi hazırlayarak başvuruda bulunur ve seçilemez...Bu yol neden işe yaramamış olabilir??

1. Kendi farkınızı video-sunum hazırlayarak değil, deneyimlerinizle 
ve niteliklerinizle yaratırsınız. Önemli olan özelliklerinizin nasıl sunulduğu değildir, önemli olan özelliklerinizdir. 
Hiç bir karar alıcı: 'Burada projeye başvuran ve tam aradığımı özelliklere sahip birkaç tane çok uygun gönüllü var ama ben sırf iyi video hazırlamış veya fotoğrafta güzel çıkmış diye Bay X'i seçiyorum' demez!!! 

Mektupları okuyup değerlendiren insanlar görüntüye değil kaliteye bakarlar. Eğer özellikleriniz seçilmek için uygun değilse, 20 sayfalık görsel derginizi hazırlayarak her yerine fotoğraf ekleyip, 7 dakikalık kendinizden bahsettiğiniz ekşınlı video çekmek işe yaramayacaktır. 
O yüzden hep söylediğim üzere: mektup 1 sayfa civarında, sizi net şekilde anlatan, laf salatası yapmadan konuya gelip ne istediğinizi, projeye ne vereceğinizi özetleyen bir şekilde yazılmalı.. Motivasyon mektubu nasıl yazılır yazımı dikkatle okumanızı öneririm. Şahsen kendi mektubum 1 sayfaydı ve fotoğraf filan da yollamadım. Hatta bazı AGH ilanlarında 'Fotoğraf opsiyoneldir' diye yazıyorlar, yani: kimse nasıl göründüğünüzle ya da fotojenik olup olmamanızla ilgilenmiyor!


2. Başvuruları okuyan kişinin bulunduğu bölgede internet yavaş olabilir, ya da örneğin belediye kuruluşu olduğu için bilgisayar hızı çok yavaş olabilir (şahsen ben gönüllülük yaptığım EVS projesindeki kurumda bilgisayar yavaşlığından dolayı baya zorlanmıştım, facebook'u açması 2 dk sürüyordu) 
Net yavaşsa sizin uzun sunumlarınızın-videolarınızın yüklenmesi çok zaman alır...Veeee seçim yapanlar hiç beklemeyebilirler.. 

3.BURADAKİ yazımda anlattığım üzere AGH-EVS projeleri için çok fazla başvuru var, bir proje için ortalama 500-1000 kişi düşünün!! Kendinizi uzun uzadıya anlatıp sıkmayın adamları...Şahsen kendi projemde daha sonra gelecek olan gönüllünün seçilmesi sürecinde de değerlendirme yaptım. 
Versailles Sarayı/Fransa
2. elemeye kalan motivasyon mektupları hep klasik word belgesiyle yazılmış 1-1.5 sayfa civarında  mektuplardı. Aradığımız niteliklerin tamamına sahiptiler: dil, bilgisayar becerisi, deneyim, istek, program bilgisi vs tamamına sahip olanlar ancak 2. elemeye girdiler. 
ŞAHSEN SEÇİM SÜRECİNDE HİÇ SLAYT, SUNUM, PREZİ VS. İNCELEMEDİM. 
Onlarca sunum, slayt vs. gelir kuruluşlara ve fotoğrafta nasıl çıktığınıza göre değil, proje içeriğine göre karar verirler...

4. Projemde çalışırken 31 yaşına yaklaşmış (yani AGH için son sınırda) ve üniversitenin reklam bölümünden mezun bir kız vardı. Kız seçim şansını arttırmak için bir sürü AGH yazan karton hazırlamış, onlarla fotoğraf çekmiş, slayt hazırlamış,reklam sloganları kullanmış ıvır zıvır.. Baya uğraşı gerektiren şeyler yapmış yani... Sonuç: Seçilemedi!!! 
Bu şekilde havalı renkli pdfler, değişik slaytlar, uzun videolar hazırlayan birçok kişinin seçilemediğini defalarca, defalarca ve defalarca gördüm. Ayrıca zaman alan uzun sunumlar/dergiler/videolar hazırlamak size olduğu kadar onu izlemesi gereken kişiler için de zor... 

5. Seçimi yapan kişiler prezilerinize veya sunumlarınıza sakladığını videoları görmeyebilir!!! Ufacık bir video işareti oluyor, şahsen ben bile incelediğim başvurularda bazen fark etmeyebiliyorum... 
Sonuç: videonuz karambole gitti, çünkü orada video olduğundan haberi yok!

6. Eğer başvurduğunuz proje video, görsel tasarım, basın-yayın, sosyal medya konusundaysa video, slayt, sunum ve dergi hazırlamak iyi bir fikir olabilir. Ama SADECE bu alanlar için bunu öneriyorum, çünkü seçimi yapan kişilerin bu konuda bilgileri ve farkındalıkları olacaktır. Sizin proje için yetkinliğinizi de hazırladığını videolara göre değerlendirebilirler.. Hüseyin'in Mektubu ve Seçilme Süreci... 
En fazla başvuru alan ülke olan İspanya'nın Malaga şehrinde bir kuruluş tarafından 2016 yazında gönüllü olarak seçilen Hüseyin'in motivasyon mektubu ve videosunu inceledim. 
Proje gençlik çalışması, gençlik bilgilendirmesi, sosyal medya çalışmaları tarzında işleri içeriyor, Hüseyin de sosyal medya ve program kullanma alanında kendi becerisini ortaya koymak için 2 dklık video hazırlamış. Şahsen videoyu çok beğendim, kısa, öz ve video ile  'bu videoyu hazırlayabilme yeteneğine sahibim ve beni seçerseniz sosyal medya çalışmalarınıza harika videolar hazırlarım' mesajı veriyor. Video iyi bir grafik bilgisi ile hazırlanmış,zaten Hüseyin de bilgisayar, sosyal medya, program konularında bilgi ve deneyimini vurgulamış.. Motivasyon mektubu da sadece 2 sayfa ve yarısı kendi fotoğrafları-yani aslında 1 sayfa. Niteliklerini net şekilde anlatıyor. 


Marsilya

Sonuç: Hüseyin bu motivasyon mektubu ve videoyu göndererek 3 projeden kabul almış...projelerin sosyal medya tarzında projeler olduğunu tahmin edersiniz tabi..
Hatta bu uzun motivasyon mektubu ve gereksiz uzunluktaki video-sunumlardan bahsettiğim zaman Hüseyin'in yazdıklarını aynen yazıyorum:

"Gerçekten uzun uzun video hazirlayip sayfalarca yazi fotoğraf falan mi yapıyorlarmış ? Adamlara yuzlerce basvuru yapiliyo uzun uzun kimse vakit ayirmaz. Diğer adaylardan farkini kisa ve oz anlatmalilar. Ben soyle anlatiyim o zaman cok arastirdim inceledim defalarca motivasyon mektubu yazdim duzenledim ama hatam suydu: tek mektupla bircok projeye basvurdum her projeye ozel duzenlemeler yapmam gerekiyomus.. Üşendim acikcasi hatta videodada goreceksiniz bariz hatalarim var ama sonucta mükemmel olmadigimizi onlarda biliyo...yinede secildim usengecligime rağmen :) toplamda 3 projeden onay aldim 2si ulkelerin ulusal ajansindan gecmedi, 1inden ben vazgectim. Hatta Avusturya'daki bi projeye de 2.olarak seçildim. Benden önceki kiz vazgecse beni alacaklarmis. Benim yedekte olma sebebim de projeye özel degil genel mektup yazmam.. 100den fazla basvuru yaptim 20den fazlasi bize gönderdiğin dosyalari cok begendik ilgincti ama aradigimiz kisi sen değilsin dediler sebebi de tek motivasyon mektubu yazip projeye yonelik eklemeler yapmamam. Sadece birkac cumle degistirsem eminim cok daha fazla onay alirdim, birdaha basvuru yaparsam o zaman hatalarimi düzelticem, zaten daha oncede soyledigim gibi defalarca yazılarınızı okudum bana cok yardiminiz dokundu"


Kısaca: eğer proje konusu Hüseyin'de olduğu gibi sosyal medya, bilgisayar , internet içerikli değilse KESSSİNLİKLE klasik word belgesi 1 sayfa civarında motivasyon  mektubundan yanayım. 

Videoya ıvıra zıvıra harcayacağınız enerjinizi projeye özel mektup hazırlama kısmında harcayın, kabul alma ihtimaliniz artsın!


Resim yazısı ekle

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder