5 Haziran 2016 Pazar

İspanya'da AGH Yapmak>>AGH İçin Şehir Tavsiyeleri

İspanya AGH için nasıl bir ülke?
Kessssinlike harika.


Daha önce yazılarımda da belirttiğim üzere AGH'mi İspanya'da yapmaktan çok memnunum ve tekrar böyle bir şansım olsa yine İspanya'yı seçerdim.

İspanya'nın bir çok şehrini gezdim ve şahsen hangi şehirler AGH için daha güzel derseniz, benim favorim Barcelona. Konuştuğum çoğu gezginden de Barcelona'nın farklı ve güzel bir şehir olduğunu çok duymuşumdur.Hola Barcelona!
Ancak AGH için düşünüldüğünde Barcelona'nın önemli bir dezavantajı var; konut fiyatları çok pahalı ve bu da AGH bütçesinde size daha az  cep harçlığı verileceği anlamına geliyor. Örneğin benim projem Malaga'daydı ve Malaga'da ev kiraları nispeten ucuz olduğu için cep harçlığı ve yemek toplamında elime 330 Euro civarındayken, Barcelona'daki arkadaşım Aza'nın eline ortalama 245 Euro geçiyordu. Eğer ailenizden maddi destek alamayacaksanız, Barcelona'yı tercih etmeseniz iyi olur.
Madrid'in de aynı şekilde, konaklama durumu pahalı olan bir şehir, İspanya'nın en güzel iki şehri: Barcelona ve Madrid, maalesef ekonomik açıdan pek de elverişli şehirler değiller.


Mezquita-catedral de Córdoba

Güney İspanya, Endülüs Bölgesi (Andalusia) AGH için oldukça keyifli diyebilirim; Malaga, Cordoba, Sevilla, Huelva, Murcia, Granada, Almeria, Cadiz...  Malaga hem denizi hem de tarihi-cofrafi yapısıyla Anadolusia'nın  en yaşanabilir şehri. Diğer ülkelere ve şehirlere ulaşımı çok kolay ve ucuz havayolları da Malaga'ya sürekli sefer düzenliyor. 

Malaga
Diğer şehirlere gelince, Anadolucia'da bence Cordoba ve Sevilla diğerlerinden biraz daha farklı ve yaşanabilir şehirler. Fransa ve İtalya'da olduğu gibi İspanya'nın da güney kısımları ülke karakteristiğinden biraz farklı. Güney insanları daha sıcak ve rahattır, kuzey ise daha mesafeli ve çalışkandır. Ayrıca unutmadan ekleyelim:  Anadolusia aksanı da biraz daha farklıdır. 


Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla'nın çatısından şehir manzarası


Madrid-La Biblioteca Nacional de España
Eğer İspanyolca'yı düzgün bir şekilde konuşma hedefiniz varsa, daha Kuzey şehirlerini, hatta Madrid'i tercih etmeniz daha iyi olur. 
(Bizim İstanbul Türkçesi, İspanya'da Madrid İspanyolcasıdır)


İkinci tavsiyem ise Valencian Community şehirleri, bir arkadaışm Alicante'de AGH yapmıştı;ucuz, çok güzel ve rahat bir şehir olduğunu söylemişti. Üçüncü olarak: Castilla y León olarak geçen ve Madrid'in kuzey-doğusuna düşen bölge. Bu bölgede özellikle Salamanca tercih edilebilir: bol öğrencisi olan bir üniversite şehri. İkinci olarak Valladolid de düşünülebilir. Şahsen Burgos'dansa Valladolid'de yaşamayı tercih ederdim. 


Valladolid 

Bu şehirlerin yanında Bilbao ve Zaragoza isimlerini çok duyduğum, ancak gitmediğim iki şehir. Ancak konuşulanlardan anladığım kadarıyla kesinlikle AGH için tercih edilebilinecek şehirler. 

Kanarya Adaları'nda AGH yapan bir arkadaşım ilk 2-3 ay çok eğlendiğini ama ondan sonra adanın çok sıkıcı geldiğini anlatmıştı. Ayrıca sigara gibi bazı şeylerin çok pahalı olduğunu, ama genel yaşamın ucuz olduğunu söylemişti.

Yalnız şehirleri tercih ederken organizasyon şehrinin tanımında -eğer varsa- Rural Area kısmına iyi bakın...  Eğer kırsal yaşamdan hoşlanmıyorsanız, Madrid veya Barcelona'da olsa bile Rural Area olarak geçen yerlerden uzak durmak faydalı olacaktır...Hiç yorum yok:

Yorum Gönder