AGH/EVS Projesi Bulmak İçin Yapabilecekleriniz

12 Haziran 2012, EVS Welcome Party İlanımız
2014 ve 2015 yıllarında AGH yapmak istiyorsanız, AGH/EVS projeleri bulmanın  4 yolu olduğunu söyleyebiliriz:

 • Evsdatabase’den istediğiniz ülkede ve konuda çalışan ev sahibi kuruluşların maillerine ulaşıp CV ve motivasyon mektubunuzu yollayabilirsiniz. Bunun için evsdatabase sayfasına gelerek  sayfanın sağ alt kısmındaki "Filter list by" bölümüne geliniz. Sonrasında  "organization country" seçeneğinden ülkeyi tercih ediniz. "EVS accreditation type" bölümünden Receiving Organization (yani ev sahibi kuruluş) kutucuğunu seçmelisiniz. "project topics" seçeneğinden de istediğiniz konuyu seçebilirsiniz. 
 • Youthnetworks ,  facebook grupları gibi online kaynakları kullanarak EVS gönüllüsü arayan evs projeleri hakkında ilanlara ulaşabilirsiniz.
 • Gönderen kuruluşunuz ile iletişime geçerek onların çeşitli projelerde  birlikte çalıştıkları ve sizi kabul edebilecek kuruluşların olup olmadığını sorabilir ve başvuru yapabilirsiniz. Ancak bu şekilde bir yol izlerseniz, istediğiniz ülkeye gitmeniz ya da istediğiniz proje konusunda çalışan bir ev sahibi organizasyon bulmanız çok mümkün değildir. Çünkü gönderen kuruluşunuzun şu şekilde bir öneride bulunabilir:  ‘Bizim ilişkilerimizin iyi olduğu bir kuruluş var, Çek Cumhuriyeti’nde ve çevre konularında çalışıyor.. Gitmek istersen onlarla iletişime geçelim ve gelecek projeleri için seni önerelim’. Gördüğünüz gibi istediğiniz ülkede ve istediğiniz konuda çalışan bir kurum bulma şansınız neredeyse yok. Sizi yönlendirdikleri projeye razı gelmek durumundasınız. 
 • Proje konularında aktif kişiler ve özellikle eski gönüllüler yolu ile ev sahibi organizasyonların gönüllü arayıp aramadığını öğrenebilirsiniz.  Ayrıca eylem 1.1 gibi kısa süreli değişim programlarına katılarak çevrenizi genişletebilirsiniz ve ev sahibi organizasyonlarda çalışan kişilerle iletişime geçerek sizi tanımalarını sağlayıp seçim şansınızı çoğaltabilirsiniz.

     Şahsen ben kendime proje bulmak için ilk yolu tercih ettim, evsadatabase’den kuruluşlara ulaşarak mail yolladım. Size de bu yolu öneririm çünkü EVS gönüllüsü arayan ev sahibi organizasyonların bir kısmı Youthnetworks ya da facebook gruplarına ilan vermiyorlar, sadece evsdatabase maillerine gelen gönüllülerin CV/motivasyon mektuplarını değerlendiriyor ve karar veriyorlar. Bu yol daha fazla kuruluşa başvurmanız gerektiği için uzun olabilir ancak seçilme şansınızı arttırır. Ayrıca bu seçeneği deneyerek yanında Facebook gruplarını ve Youthnetworks'ü de takip  edebilirsiniz. 

Ayrıca bloğumdaki güncel ilanları da değerlendirebilirsiniz:
Proje İlanları Sayfası 


3 yorum:

 1. Selamlar
  Merak ettiğim Husus şu. Sizin yaptığınız gibi ilk adımı izlesek ve Motivation Letter ve cv göndersek bile gönderici kuruluşumuz yok ise onu nasıl bulacağız? Bununla ilgili yardımcı olur ve kafamdaki soru işaretlerini gidermeme yardımcı olursanız çok sevinirim.

  YanıtlaSil
 2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 3. blog sekmelerinde AGH yapmak isteyenlere bilgiler kısmındaki başlıklarda sorunun cevabı var

  YanıtlaSil